Kotły C.O. górnego i dolnego spalania

Nowoczesne kotły węglowe to bardzo wydajne urządzenia. W niczym nie przypominają dawnych pieców, w których spalano niegdyś węgiel dla ogrzania domów. Obecne technologie znacznie różnią się od tych stosowanych kilkadziesiąt czy nawet kilkanaście lat temu. Były to przede wszystkim kotły górnego spalania. Spalający się na ruszcie materiał opałowy ogrzewał wodę, która następnie przedostawała się do grzejników.

Był to o tyle niewygodny mechanizm, że wymagał uważnej obsługi pieca, to jest stałego dorzucania koksu lub węgla na ruszt, by żar nie przygasł a i tak zdarzało się, że palenisko gasło niedopilnowane. Działo się tak dlatego, że opał tracił swą temperaturę i zwyczajnie trzeba było rozpalać w piecu na nowo. Dzisiaj mamy wiele unowocześnionych pieców z podajnikami, dzięki którym nie trzeba pilnować paleniska a piec przez cały dzień utrzymuje właściwą temperaturę. Obsługa tego rodzaju kotła jest znacznie mniej kłopotliwa niż w przypadku pieców C.O. z górnym spalaniem bez podajnika.

Dzisiaj także są w sprzedaży piece górnego spalania, są one nieco inaczej skonstruowane niż ich poprzednicy. W wielu domach je jeszcze spotkamy, a to z tej prostej przyczyny, że są tańsze w produkcji co nie pozostaje bez wpływu na ich cenę. Nie można powiedzieć, że są najgorszym rozwiązaniem w kwestii ogrzewania domostw, jednak kotły dolnego spalania cechuje o wiele więcej zalet. Jednak decydując się na zakup takiego pieca trzeba nieco wiedzieć na ten temat by nie zakupić kotła niewiele różniącego się od pieca z górnym spalaniem tylko nazwanego piecem z dolnym spalaniem. To znaczy: nie powinien mieć rusztu wodnego natomiast ruszt ruchomy to podstawa. Daje on możliwość usuwania popiołu bez wygaszania pieca i pozwala palić w nim ciągle- bez przerwy.

Dobrze też aby komora zasypowa miała nachyl, dzięki któremu opał będzie cały czas zsuwał się w stronę żaru. Można też zdecydować się na piec uniwersalny to znaczy kocioł górno- dolny. Jednak większość z oferowanych w sprzedaży modeli do złudzenia przypomina piece z górnym spalaniem. Co więcej uważa się, że mieszanie dwóch metod spalania nie daje pożądanych efektów. A co z kotłami niskotemperaturowymi? mogą posiadać podajnik i regulator procesu spalania a najczęściej opalane są paliwem typu groszek energetyczny. Wygodne w użyciu a co więcej posiadają tradycyjny ruszt do palenia w momencie braku prądu czy awarii podajnika.