Piece węglowe z podajnikiem tłokowym lub szufladowym

Wydajny i łatwy w obsłudze piec to podstawa taniego i wygodnego ogrzewania domu. Chociaż wiele osób przeszło na kotły gazowe z uwagi na ich bezobsługowość i ekologię, to mimo wszystko wciąż piece węglowe to podstawa w większości polskich domów. Przyzwyczajenie do opalania mieszkań węglem, to nie tylko tańsze paliwo, ale coraz to bardziej nowoczesne piece, w których można spalać także miał węglowy, ekogroszek i przede wszystkim stosować paliwo stałe polskiej produkcji, to którego mamy dużo.

Wcale nie szkodzi ono tak środowisku jak się o tym mówi. Dzięki innowacyjnym technologiom produkcji kotłów grzewczych znacznie mniej spalin wydalanych jest do atmosfery. Producenci i rankingi kotłów wskazują przede wszystkim na piece z podajnikami. Są znacznie łatwiejsze w obsłudze niż tradycyjne piece dolnego czy górnego spalania. Paliwo opałowe jest w nich cały czas dostarczane do paleniska, więc nie trzeba pilnować żaru by nie przygasł. Istnieje wiele kotłów z podajnikami tłokowymi, ślimakowymi, szufladowymi czy podajnikami retortowymi.

Podajnik tłokowy to rozwiązanie najprostsze jakie stosuje się w kotłach węglowych. Mogą posiadać palenisko dwupoziomowe a sam podajnik przystosowany jest nie tylko do spalania węgla, ale także może podawać ekogroszek lub inne paliwo. Zaleca się jednak stosowanie jednego rodzaju paliwa, rekomendowanego właśnie dla danego rodzaju pieca, jest on wtedy najbardziej wydajny. Zasobnik tłokowy ma postać kosza, który wystarcza regularnie uzupełniać by dom był cały czas ogrzewany. Natomiast kotły z podajnikiem szufladowym to zazwyczaj kotły niskotemperaturowe.

Przystosowane są one do opalania miałem i groszkiem. Podajnik jest sterowany automatycznie co pozwala spalać tylko taką ilość paliwa jaka jest potrzebna dla wymagań cieplnych w danym momencie. Sterowany podajnik szufladowy podaje miał lub ekogroszek bezpośrednio na ruszt. Kocioł z zasobnikiem jest bardzo wydajnym urządzeniem spalającym. Wykorzystywana jest tylko konkretna partia opału a wdmuchiwane do paleniska powietrze, powoduje maksymalne jego spalanie. Przy tym piece z podajnikami są ciche w użytkowaniu i proste w obsłudze, ponieważ popiół podczas ich pracy jest spychany od razu do komory popielnikowej i można go usunąć bez wygaszania kotła.