Producenci i ranking kotłów węglowych

Kiedy przychodzą chłodniejsze dni czas zadbać o komfortowe mieszkanie dla siebie i swojej rodziny. Jesienią i zimą dom kojarzy się głównie z ciepłem. Wtedy przebywamy większość czasu w pomieszczeniach zamkniętych ze względu na aurę, chcemy się wtedy czuć dobrze we własnych czterech kątach. Zły piec, mało wydajne grzejniki czy też słaby system utrzymywania w pomieszczeniach stałej temperatury, mogą powodować, że komfort cieplny w domu znacznie spadnie.

Najlepszym rozwiązaniem mimo, wszystko są nadal kotły węglowe. Często piece gazowe nie dają tak dobrych efektów jak te na węgiel, a ogrzewanie tym surowcem bywa wielokrotnie wyższym wydatkiem. Dzisiaj można opalać dom korzystając z pieca węglowego bez nadmiernego zatrucia środowiska, są bowiem oferowane w sprzedaży piece niskoemisyjne. Więc po co przepłacać i na dodatek nie dostawać tego czego się oczekuje?

Producenci kotłów na węgiel prześcigają się dzisiaj w ofertach, proponując klientom piece do domów jednorodzinnych z podajnikiem, z dolnym i górnym spalaniem jak też piece przemysłowe. Wybór może nie być łatwy, zwłaszcza, gdy nie do końca jesteśmy przekonani co tak naprawdę będzie dobre akurat dla naszego domu. Zainwestować w piec z podajnikiem, tylko na węgiel a może kupić kocioł węglowo- gazowy lub miałowo- węglowy?

Te pytania wcale nie są bezzasadne, bowiem tylko wtedy opalanie paliwem stałym będzie tanie, jeśli wybierzemy piec dobry i będziemy go eksploatować z godnie z przeznaczeniem czyli spalać w nim to do czego został przystosowany. Nawet stosowanie takiego samego paliwa, ale w postaci tańszego zamiennika może powodować, że wydajność danego rodzaju pieca spada. Droższe i bardziej nowoczesne piece na przykład na miał węglowy zużywają mało paliwa, ale na początek trzeba zainwestować w urządzenie. One także mają automatyczne sterowanie ułatwiające ogrzewanie domu.

Komfort użytkowania kotła zależy też od tego czy wybierzemy piec z podajnikiem czy bez. Podajnik powoduje to, że nie trzeba chodzić często i dosypywać opał a sterownik sam kieruje spalaniem. Dla domu jednorodzinnego nie będzie odpowiednim piec o dużej mocy ani też zbyt małej, moc musi być dopasowana do parametrów budynku. Wśród najlepszych i najbardziej polecanych pod wieloma względami są kotły dolnego spalania.