Ekonomiczne i wydajne kotły na ekogroszek

Tanie ogrzewanie domu to marzenie każdego. Wiadomo, że kiedy koszty ponoszone w ramach opłaty za energię cieplną są wysokie, trzeba szukać alternatywnych rozwiązań. A takich nie brak, więc po co przepłacać, lepiej zmienić zwyczajny piec na kocioł opalany ekogroszkiem. Nie bez znaczenia jest nazwa owego materiału opałowego nie dość, że jest on tani i wydajny to jeszcze przyjazny środowisku. Jeśli zaopatrzymy przydomową kotłownię w piec przystosowany do spalania ekogroszku to wydajność cieplna będzie bardzo wysoka a koszty poniesione na zmianę pieca i przystosowanie pomieszczenia do nowego urządzenia szybko się zwrócą. A co to jest ekogroszek?

Takim mianem określa się paliwo stałe powstające z węgla kamiennego. Służy ono przede wszystkim do wytwarzania energii cieplnej w piecach retortowych. Te z kolei są kotłami nowoczesnymi wyposażonymi we wszystkie potrzebne do wydajnego i mało obsługowego opalania domu. To jest posiadają podajniki i sterowniki temperatury. W nich zdecydowanie najlepiej spala się ekogroszek o wielkości ziaren węglowych od 5 do średnio 25mm. Jest on paliwem o niskiej zawartości siarki a w spalinach i popiele powstających podczas jego spalania jest mała ilość dwutlenku siarki toteż jest uważany za opał ekologiczny. Przy tym można go uznać za paliwo ekonomiczne ponieważ dobrze się spala, zwłaszcza kiedy użyjemy go w odpowiednim kotle na ekogroszek.

Piece retortowe bo o nich mowa mają automatyczne podajniki i zasobniki paliwa. Ekogroszek spala się w nich nie pozostawiając żadnych resztek, spalana jest taka ilość węgla jaka jest wymagana do osiągnięcia ustawionej na sterowniku temperatury. Żaden inny piec nie da takiej wydajności ani kuchnia węglowa ani tradycyjny piec z dolnym spalaniem, choć nie można ich do końca porównać, ponieważ stosuje się w nich inne paliwa a kuchnie węglowe są ponadto wielofunkcyjne. Jak wybrać wydajny kocioł na ekogroszek?

Musi być dopasowany do gabarytów domu i technologii w jakiej został zbudowany. Spore znaczenie mają szczelne okna, elewacja i izolacja podłogowa. Od tego zależeć będzie moc pieca opalanego ekogroszkiem, takiego który okaże się najbardziej optymalny dla naszego domu i potrzeb jego mieszkańców. Tutaj wspomnieć też należy o konieczności podgrzewania wody jeśli chcemy połączyć C.O. z ciepłą woda to na pewno moc pieca na ekopaliwo musi być większa niż tylko dla samego ogrzewania pomieszczeń.