Używane piece typu SAS

Kotły typu SAS zaliczają się do nowoczesnych pieców dolnego spalania. Materiał opałowy jaki jest w nich eksploatowany to węgiel. Czyli przystosowane są do przekształcania w energię cieplną paliw stałych. To co je wyróżnia spośród innych kotłów grzewczych to trzyciągowy układ komór spalinowych. Wszystkie tego rodzaju piece wyposażone są w sterowniki czyli inaczej mówiąc regulatory temperatury. Dzięki temu utrzymywana jest stała wymagana temperatura, zależna od potrzeb budynku i warunków pogodowych, jakie panują za oknem. To znacznie ogranicza konieczność doglądania urządzenia podczas pracy.

Stabilność działania kotła SAS zapewniona jest dzięki wentylatorowi nadmuchowemu przez co spalanie jest wydajniejsze i można poczynić większe oszczędności w ilości spalanego paliwa. Ponadto węgiel kamienny jest całkowicie wykorzystany jeśli chodzi o jego spalanie. Poleca się stosowanie węgla sortymentu orzech w kotłach SAS. Najlepszym wyjściem jest użytkowanie właśnie tego rodzaju paliwa jakie jest deklarowane dla konkretnego typu pieca. Można również stosować mieszanki w proporcjach węgiel – orzech do 70% oraz miał do 30%. Jeśli piec jest użytkowany właściwie odpowiednio dłuższa jest jego żywotność.

Dlatego też wiele używanych pieców SAS dostępnych w sprzedaży nadaje się do dalszej eksploatacji. Jest to dobry wybór, trzeba jedynie przed kupnem sprawdzić czy wszystkie urządzenia jak wentylator i sterownik temperatury są sprawne, ponieważ to one tak naprawdę wpływają na wygodę użytkowania tego kotła. Dodatkowo zasada ich działania oparta jest głównie na wymuszonym dopływie powietrza a jeśli wentylator nadmuchowy nie będzie działał konieczne będzie palenie w tradycyjny sposób, co już znacznie ogranicza i wydajność grzewczą i wygodę w użytkowaniu pieca SAS.

Trzeba też pamiętać, że tego rodzaju kotły wymagają użycia wkładu kominowego ze stali nierdzewnej. Piece SAS są w dużej mierze kotłami ekologicznymi. Posiadają atest energetyczny świadczący o dużej wydajności i taniej eksploatacji. Piece typu SAS to piece wodne, które w tylnej części wymiennika posiadają pionowe przegrody wodne. Jeśli wybrać odpowiedni używany piec typu SAS o stałopalności do 12 godzin zyskujemy komfort grzewczy, bez konieczności dosypywania paliwa i mniejszych wydatkach poniesionych na zakup miału czy węgla.