Kotły węglowe do układów zamkniętych

Instalacja C.O. w tradycyjnym wydaniu jakie prawie każdy z nas ma we własnym domu tworzy układ otwarty. Dzieje się tak dlatego, że piec węglowy, rurowe połączenia, armatura i grzejniki mają dostęp do powietrza za sprawą zbiorczego naczynia przelewowego wypełnionego wodą jaka dostaje się do grzejników i jest także w kotle grzewczym. Poza wodą w zbiorniku jest również powietrze atmosferyczne. Wygląd takiego naczynia, jego umiejscowienie oraz wyposażenie dokładnie określają normy stosowane do wykonywania instalacji grzewczych w domach.

Natomiast układ zamknięty to instalacja gdzie zamiast pojemnika zbiorczego na wodę z powietrzem jest zbiornik ciśnieniowy. On jest zamknięty inaczej określany bywa naczyniem membranowym lub przeponowym. Układy grzewcze zamknięte w wypadku zwiększenia się ciśnienia w instalacji posiadają zabezpieczenie przed rozerwaniem w postaci zaworu bezpieczeństwa. Zazwyczaj układy stałe stosuje się wraz ze źródłami ciepła, w których spala się paliwa stałe. Czyli są to piece na ekogroszek, dwufunkcyjne piece węglowe itd.. Jest tak dlatego, że w większości przypadków w wyniku przeciążenia instalacji i nagłego wzrostu temperatury nie można wyłączyć pieca.

Taka sytuacja mogłaby doprowadzić w układzie zamkniętym doprowadzić do przegrzania kotła i instalacji. Jednakże pojawiają się nowoczesne modele pieców węglowych do stosowania wraz z zamkniętym układem grzewczym. Mają one zabezpieczenia w postaci systemów chłodzących, jak też sterowniki zabezpieczające przegrzanie instalacji. Popularnym oprzyrządowaniem jest tak zwana wężownica schładzająca, jest ona instalowana na kotłach węglowych i może działać nawet jeśli zabraknie prądu i nie zadziałają inne automatyczne zabezpieczenia w razie zwiększonego ciśnienia w kotle lub wysokiej temperatury. Wedle przepisów prawa w układzie zamkniętym można montować kotły na paliwa stałe tylko o mocy do 300kw.

Dodatkowo piec musi być wyposażony we wspomnianą wężownicę, ogranicznik temperatury a instalacja musi posiadać ciśnieniowe naczynie zbiorcze. W układach zamkniętych można instalować kotły z zasypem ręcznym oraz piece węglowe z zasypem automatycznych, wybranych producentów. Jest to opłacalna instalacja jednak i niezbędnym wyposażeniu pieca nie można zapominać w zamkniętym układzie grzewczym.