Ekologiczne kotły niskoemisyjne

Obecnie przywiązuje się ogromną uwagę do ekologicznego trybu życia. Najlepiej świadczą o tym przemiany jakie dokonują się w prawie polskim jak też w naszej świadomości. Niedawno weszła w życie tak zwana ustawa śmieciowa, nakazująca segregację odpadów, dla celów ich przetworzenia. Podobnie rzecz się ma z zaleceniami dotyczącymi ekologicznego ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych i przemysłowych.

Z uwagi na to, że za zatruwanie środowiska grożą surowe kary, zmieniły się technologie dotyczące produkcji pieców opałowych. Jednakże nie wiąże się to z koniecznością eliminacji tradycyjnego paliwa opałowego jakim jest węgiel. Można nim wciąż ogrzewać domy, korzystając z kotła niskoemisyjnego. Jak sama nazwa wskazuje emituje on mniej zanieczyszczeń do powietrza, przez co spaliny nie zatruwają w tak dużym stopniu atmosfery. Co się za tym kryje? Przede wszystkim wygoda użytkowania i zdrowsze powietrze no i nie można zapomnieć o wydajności spalania.

Jest dzisiaj znacznie wyższa niż w przypadku tradycyjnych kotłów z górnym spalaniem, bardzo kopcących i kłopotliwych w obsłudze. Przede wszystkim nie spala się w piecach niskoemisyjnych węgla w tradycyjnej postaci, ale miał czy ekogroszek. Są to piece nowoczesne, z paleniskiem retortowym. Cena kotła niskoemisyjnego nie jest niska, jednakże zamiana tradycyjnego pieca właśnie na taki daje sporą oszczędność w samej eksploatacji i koszty poniesione na zakup urządzenia w niedługim czasie zwrócą się. Ponadto ekologiczny piec z podajnikiem to zdrowsze powietrze oraz wykorzystywanie wydajnych form stałego paliwa opałowego. Należą do nich wysokokaloryczne i mało zasiarczone materiały opałowe produkowane na bazie węgla.

W niskoemisyjnych kotłach ekologicznych spala się także drewno, trociny i inne pochodne drewna. Są tak samo wydajne jak niskoemisyjne piece węglowe a ich utrzymanie także nie nastręcza dużych wydatków. Posiadanie ekologicznego pieca na węgiel w domu to sporo korzyści: zmniejszona emisja dwutlenku węgla do powietrza, co również jest korzystne dla naszego zdrowia i tańsza eksploatacja pieca przy zwiększonej wydajności ekologicznego paliwa. Trzeba też wspomnieć o minimum obsługi jakiej wymagają takie piece, nie angażują zbytnio użytkownika wystarczy, że zaopatrzy kocioł niskoemisyjny w paliwo raz na kilka dni.